Kaip iš tikrųjų veikia „Google“ paieška? (Video)

Populiariausia paieškos sistema „Google“ pasižymi dviem dalykais – paieškos kokybe ir greičiu. Turbūt, ne vienam žmogui kyla klausimas, o kaip ta sistema sugeba taip greitai rasti reikiamą informaciją iš milijardų svetainių. „Google“ atstovas Matt Cutts pristato video siužetą, kuriame per 8 minutes labai glaustai paaiškina, kaip veikia visas paieškos mechanizmas.

Tiems, kas mieliau skaito tekstinę informaciją, pabandysime pateikti straipsnio pabaigoje pateikto video siužeto esmę. Matt Cutts pasakoja apie tai, kad visas „Google“ paieškos mechanizmo darbas susideda iš trijų veiksmų:

  • Interneto turinio „nusiurbimas“
  • „Nusiurbtų“ dokumentų suindeksavimas
  • Geriausiai vartotojo užklausą atitinkančių dokumentų atrinkimas pagal raktažodžius

Pats „nusiurbimo“ (crawling) procesas pasikeitė nuo „Google“ pradžios ir šiuo metu leidžia labai operatyviai gauti informaciją iš visų naujausių svetainių pasikeitimų – tik Matt pabrėžė tai, kad greičiau ir dažniau yra kreipiamasi į tas svetaines, kurios turi aukštesnį puslapio reitingą PageRank ar šiaip turi didesnį „autoritetą“ interneto auditorijoje.

Kalbant apie indeksavimą, ši vieta pasirodo yra visai įdomi – „Google“ duomenų bazėje saugomi atskiri žodžiai iš dokumento ir tokiu būdu indeksuojami realiai net ne dokumentai su jų žodžiais, o atvirkščiai – visi žodžiai, o vėliau jau pažymima, kokiuose dokumentuose tie žodžiai yra.

Ir tada, kai vyksta duomenų atrinkimas, naršyklė kreipiasi į arčiausiai jūsų esantį „Google“ serverį, kuris paskirsto užklausą per šimtus kitų serverių ir bando rasti visus dokumentus, kurie atitinka duotus raktažodžius. O vėliau jau prasideda rezultatų rūšiavimas, kuris, pasak Matto, turi net apie 200 įvairių faktorių.

Ir visas šis procesas vyksta per mažiau nei pusę sekundės. Būtent tokiu būdu mes gauname paieškos rezultatus tiesiai į naršyklę operatyviai ir dažniausiai net nesusimąstome, koks sudėtingas ir efektyvus mechanizmas už viso to slypi.

   

Facebook komentarai