Kramtomasis tabakas padvigubina kasos vėžio riziką

Skandinavijos šalyse populiarus šlapias kramtomasis tabakas (snus) du kartus padidina riziką susirgti kasos vėžiu. Tokį rezultatą paskelbė švedų mokslininkai, atlikę 300 tūkst. vyrų stebėjimus. Tyrimo rezultatai spausdinami prestižiniame „Lancet“ žurnale.

Rūkymas yra seniai nustatyta viena iš kasos vėžio priežasčių. Kasos vėžys yra neįprastai sunki liga; ji taip pat gana paplitusi tarp žmonių, vartojančių kramtomąjį tabaką. Tai tabako produktas, sukurtas vartoti užsikišant nedidelę jo dozę tarp dantenų ir viršutinės lūpos. Žmonės, vartojantys šį tabaką ,dažnai linkę ir rūkyti, todėl šiuo tyrimu mokslininkai siekė išsiaiškinti, atskirų tabako formų įtaką vėžiui. Šie tyrimai unikalūs tuo, kad pavyko išstudijuoti pakankamai didelę grupę žmonių, kurie nerūko įprasto tabako.

Tiriamųjų sveikata buvo tikrinama nuo 1978 m. iki 1992 m., taip pat buvo stebimi jų tabako vartojimo įpročiai. Mokslininkai taip pat ieškojo ryšio tarp burnos ertmės, plaučių vėžio ir kramtomojo tabako, tačiau jo nepastebėjo.

„Tiesą sakant, mes nelabai nustebomei, kasos vėžio ir kramtomo tabako ryšys jau seniai buvo įtariamas daugumoje epidemiologinių tyrimų, kurių metu tirta skandinaviško ir amerikietiško nerūkomo tabako įtaka.

„Anksčiau taip pat nebuvo rasta ryšio tarp kramtomo tabako bei plaučių ar burnos vėžio“, sakė projekto vadovas prof. Olofas Nyrénas iš medicininės epidemiologijos ir biostatistikos departamento. Pagrindinė šio tyrimo žinia yra ta, kad švediškas kramtomas tabakas yra kancerogeniškas. Vis dėlto tyrimai parodė, kad kramtomojo tabako keliama rizika nėra didelė, ji daug mažesnė nei rūkymo. „Iš 10 tūkst. nerūkančių, bet tabaką vartojančių žmonių 8 ar 9 susirgs kasos vėžiu, bet suserga ir 4 jokio tabako nevartojantys žmonės“, – teigė profesorius.

Daug kalbėta, ar kramtomasis tabakas turi neigiamos įtakos sveikatai. Kai kurie mokslininkai ir sveikatos apsaugos atstovai gynė kramtomojo tabako vartojimą, motyvuodami tuo, kad jį vartojantys žmonės mažiau rūko. Tačiau O. Nyrénas pažymi, kad svarbu žinoti visus faktus, prieš skelbiant kokią nors informaciją apie kramtomąjį tabaką. „Mums ne tik reikia išsamių rūkymo ir kramtomojo tabako vartojimo rizikos tyrimų, bet taip pat būtina ištirti kitus padedančius mesti rūkyti būdus. Taip pat reikia užtikrinti, kad reklamuojant kramtomąjį tabaką, neišaugtų jį vartojančių jaunų žmonių skaičius“, – pabrėžė prof. O. Nyrénas.

Šaltinis: MokslasPlius

   

Facebook komentarai