Mokslo įstaigos konkuruoja dėl būsimų studentų Europos mastu

Norinčių studijuoti gausa džiaugiasi ne tik Lietuvos, bet ir Jungtinės Karalystės (JK) aukštosios mokyklos. Šįmet į JK aukštąsias stojo trečdaliu daugiau lietuvių nei pernai, rodo priėmimo į universitetus ir koledžus tarnybos UCAS duomenys. Specialistai tai daugiausia aiškina faktu, kad kitąmet studijos JK gerokai brangs. O būsimi studentai įvardija galimybę studijuoti ir dirbti geresnėmis sąlygomis, nei Lietuvoje.

Organizacija, koordinuojanti priėmimą dieninėms studijoms į Jungtinės Karalystės universitetus, UCAS savo interneto svetainėje praneša, kad šįmet studijuoti JK pageidavo 3290 lietuvių. Tai – 733 kandidatais, arba 28,7 proc. daugiau nei praėjusiais metais.

Lietuva patenka į tų šalių, kurių jaunimas labiausiai veržiasi studijuoti JK, dešimtuką. Daugiau norinčių studijuoti gyvena tik Kinijoje, Airijoje, Honkonge, Prancūzijoje, Vokietijoje, Kipre ir Malaizijoje.

Panašias tendencijas vardija ir didžiausios kalbų mokyklos Lietuvoje „Kalba.lt“ valdybos pirmininkas Rytis Jurkėnas. „Mūsų įspūdžiu, šįmet stojančiųjų į užsienio universitetus padaugėjo apie 40 proc. Tai ryškus padidėjimas“, - sakė R. Jurkėnas. Tuo metu stojančių konkrečiai į JK kalbų mokykla skaičiuoja maždaug 20 proc. daugiau.

R. Jurkėno pastebėjimu, dauguma stojančiųjų į užsienio universitetus dokumentus įteikia ir Lietuvoje. Tolesnis jų apsisprendimas dažniausiai priklauso nuo to, ar pavyksta gauti nemokamą vietą studijuoti.

Pasak R. Jurkėno, UCAS parodo ne visus į JK stojusius lietuvius. Dalis nesinaudoja UCAS sistema ir stoja per įmones, sudariusiomis sutartis su aukštosiomis mokymo įstaigomis. Tad, jo manymu, iš tikro stojančiųjų yra 300-400 daugiau. Pašnekovas taip pat atkreipia dėmesį, kad ne visi pretendentai į JK aukštąsias įstos ar įstoję išvažiuos studijuoti.

JK populiarumą R. Jurkėnas aiškina gera studijų kokybe ir patrauklia paskolų sistema. „O šįmet paskutiniai metai, kai Anglijoje mokslas senomis kainomis – studijų kaina 3290 svarų metams. Šiai sumai gauni paskolą, ir kai pradėsi uždirbti 5000 Lt į rankas, tik tada reikės pradėti grąžinti“, - sakė R. Jurkėnas. Jei per 25 metus tokia pajamų riba nepasiekiama, paskola nurašoma.

Pasak R. Jurkėno, Anglijoje save patys išlaiko apie 80 proc. išvažiavusių jaunuolių – jie dirba ne pilną darbo dieną. Be to, JK studijas galima rinktis iš daug daugiau specialybių.

„Dabartinis procesas – akivaizdus globalizacijos ir konkurencijos aukštojo mokslo srityje padarinys“, - teigia Viešosios politikos ir vadybos instituto (VPVI) tyrimų vadovas Žilvinas Martinaitis. Pasak Ž. Martinaičio, vis akivaizdžiau, kad Lietuvos universitetai, anksčiau į Lietuvą žiūrėję kaip į namų rinką, kaip vieną vieningą rinką turėtų matyti Europos Sąjungą (ES).

Analitiko nuomone, stojimo į JK populiarumą nulėmė kelios priežastys. Pirma – jau išvažiavusieji į užsienį suteikia žinių apie stojimo procedūras, pasidalija patirtimi ir taip palengvina išvažiavimą dabartiniams. Antra – jau kitąmet JK brangs aukštasis mokslas – tai ir galėjo paskatinti stoti šįmet. Pasak Ž. Martinaičio, verta pasvarstyti ir apie galimą aukštojo mokslo reformos įtaką migracijai. Iš pirmo žvilgsnio, po reformos stojančiųjų į užsienį skaičius augo. Tačiau jei reforma būtų turėjusi didelę įtaką, šįmet nebūtų tiek daug stojančių į Lietuvos universitetus.

„Tada turėtume matyti, kad Lietuvoje stojančiųjų gerokai mažėja, o Anglijoje daugėja. Šito lyg ir nėra. Žinoma, klausimas, kiek iš gavusių kvietimus studijuoti Lietuvoje galiausiai pasirašė sutartis“, - kalbėjo analitikas.

Ž. Martinaitis atkreipia dėmesį, kad Lietuva iki šiol nebuvo pasiekusi ES vidurkio pagal tai, kiek abiturientų važiuoja studijuoti į užsienį. „Ar gerai, ar blogai, kad išvažiuoja, mano manymu, priklauso nuo to, jie grįš, ar ne. O čia jau ne tiek švietimo, kiek ūkio politikos klausimas“, - sakė pašnekovas.

Būsimas studentas, jau įstojęs į vieną iš Londono universitetų, teigia, jog studijas JK pasirinkęs dėl galimybės suderinti darbą su mokslu kur kas geresnėmis sąlygomis. „Be to, čia lengviau išgyventi finansine prasme, o studijuojant perspektyvią specialybę, tau net nereikia ieškotis darbo - dar nebaigus studijų, darbdaviai siūlo darbo vietas. Belieka tik išsirinkti iš geriausių pasiūlymų“, - su JK darbo rinka ir studijomis svetur susipažinęs ir jau išvykęs ten studijuoti pasakoja būsimas pirmakursis Mantas.

„Čia viskas paprasčiau, nereikia bėgti iš paskaitų į darbą, iš darbo į paskaitas. Tarp gerai besimokančiųjų - mažesnė konkurencija, nes valstybė finansuoja daugiau nemokamų vietų. Studijų kokybė įvairi. Savo atveju, pasirinkau studijuoti JK dėl pozityvesnės aplinkos kurti geresnę ateitį, ir dėl to, kad Lietuvoje nei vienas universitetas nesiūlo studijuoti genų inžinerijos“, - pasakoja Mantas.

   

Facebook komentarai