Saulės paviršiuje nufotografuotas "Eifelio bokštas" – 7 Žemių dydžio plazmos liežuvis

Švedų astrofotografas Göranas Strandas nukreipė savo teleskopą į Saulę ir jos paviršiuje užfiksavo kai ką neįtikėtino – į Eifelio bokštą labai panašų Saulės plazmos protuberantą. Nors fotografijoje šis Eifelio bokštas atrodo kaip bereikšmis Saulės spygliukas, iš tikrųjų jis yra 7 Žemių dydžio.

"Didžiulį Saulės plazmos protuberantą pastebėjau net ir pro mažojo 50 mm teleskopo objektyvą – vaizdas buvo nuostabus, - pasakoja unikalaus kadro autorius. – Tada į jį nukreipiau savo didesnįjį specialiai Saulės stebėjimams skirtą 80 mm teleskopą Lunt ir nustebau – plazmos pliūpsnis pasirodė besąs labai panašus į Paryžiaus simbolį Eifelio bokštą."

Prie specialaus Saulės stebėjimo teleskopo prijungęs "Point Grey Grasshopper 3" fotokamerą, švedas iš viso nufotografavo apie 1 tūkst. kadrų, o iš 300 geriausių sudėliojo šį kvapą gniaužiantį Saulės portretą. Galiausiai jame įkomponavo ir Žemę – kad būtų paprasčiau suvokti tikrąjį Saulės protuberanto dydį. Pasirodė plazmos liežuvis besąs 7 Žemių dydžio.

Protuberantai – didžiuliai įmagnetintos plazmos dariniai, išsiveržiantys iš Saulės chromosferos į Saulės vainiką. Nors vainike plazmos temperatūra gali siekti milijoną laipsnių pagal Celsijų, protuberantų plazmos temperatūra būna ir šimtus kartų žemesnė. Kaip tik todėl šie plazmos liežuviai gana gerai matomi Saulės vainiko fone, stebint pro specialią įrangą. (Priminsime, kad žiūrėti į Saulę pro teleskopą galima tik naudojant specialius filtrus – žiūrėjimas į Saulę pro teleskopą be filtro išdegins akis ir jūs tiesiog apaksite).

Kadangi Saulėje gausu vandenilio jonų, astronomai dažnai naudoja alfa vandenilio (hydrogen alpha arba H-α) filtrus – pro juos plazmos liežuviai matomi ypač ryškiai ir detaliai.

   

Facebook komentarai